Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

5 nejčastějších chyb při výběru rodinného domu

podle na 7.8.2014 v Dům a byt s Žádný komentář

Sen o vlastním rodinném domku se zajisté zrodil v hlavě každého z nás. Vlastní střecha nad hlavou s menší zahrádkou kolem, představuje idylku rodinného bydlení. Pokud jste konečně nastřádali potřebný obnos pro koupi vysněné nemovitosti, pak se vyvarujte těchto 5 zásadních chyb, které by mohly naplnění vašich snů značně zkomplikovat.

Chyba č. 1 – nastavili jste si nereálné požadavky

Sníte o rodinném domě a vyčlenili jste si pro jeho koupi částku, která by pokryla sotva několik měsíčních pronájmů obyčejného bytu? Pak bude vaše hledání s největší pravděpodobností marné. Koupě domu pochopitelně není nejlevnější záležitostí, s nemalým finančním výdajem proto musíte počítat dříve, než začnete vybírat. Pokud se vám cena nemovitosti stále nepozdává, vyžádejte si odhad znalce.

Chyba č. 2 – hledáte na nesprávném místě

Novinové inzerci již dávno odzvonilo, žádat o pomoc realitní kancelář je v této oblasti také zbytečné. Raději se zaměřte na internetové inzertní portály, na kterých naleznete nepřebernou nabídku nemovitostí z Prahy, Brna, Ostravy i dalších měst České republiky. Procházet nabídku můžete pěkně z pohodlí svého domova, a pokud se vám některá z nemovitostí zalíbí, stačí ji přidat do kategorie oblíbených a kdykoli později se k ní vrátit.

Chyba č. 3 – nemovitost nevlastní pouze jeden majitel

Našli jste překrásný dům, ve kterém si dovedete představit bydlení po zbytek života? Kromě vizuální stránky vás překvapila také stránka finanční? Pokud objevíte nemovitost, jejíž cena je nápadně nízká, mějte se na pozoru. Háček totiž může být v počtu majitelů, kteří mají k danému domu vlastnické právo. Například u manželů musí s prodejem souhlasit oba. A pokud má nemovitost více majitelů, může každý z nich prodat pouze ten podíl, který vlastní.

Chyba č. 4 – neinformovanost ohledně věcného břemena

K nemovitosti se může vázat také věcné břemeno. To může být spojeno buďto s určitým druhem vlastnictví, osobou nebo s povinností něco trpět. Abychom do této problematiky trochu více pronikli, vysvětleme si, co tato komplikace vlastně zahrnuje. Věcným břemenem může být například starší osoba, která má výhradní právo v dané nemovitosti dožít nebo třeba sousedova příjezdová cesta k domu vedoucí skrze pozemek, jenž náleží k zakoupené nemovitosti. Před samotnou koupí rodinného domu tedy zkontrolujte, zda daná nemovitost není zatížená některým z druhů věcných břemen.

Chyba č. 5 – nedostatečné právní ověření nemovitosti

Před samotným podepsáním kupní smlouvy je nutno zkontrolovat zejména to, zda je majitel nemovitosti shodný s majitelem uvedeným na listu vlastnictví, pokud nemovitost vlastní manželé, zda oba doložili písemný souhlas s prodejem a také to, zda není u výpisu z katastru nemovitostí na listu vlastnictví uvedeno „P“, které signalizuje plomby neboli změny, jež však zatím nebyly do katastru zaznamenány.
Rodinný dům

Autor fotografie:  Alex Brown. Obrázek nebyl změněn a náleží licenci Creative commons Attribution 2.0 Generic.

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru