Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Regulace světla v domě – garnýže a rolety

Zastiňování oken je nedílnou součástí našeho života, ať už kvůli slunci a nebo z důvodu jisté diskrétnosti, kterou si chceme dopřát. Pro tento účel je k dispozici mnoho možností, například rolety, žaluzie, závěsy, či záclony. Každá z možností má svá úskalí a jisté výhody a nevýhody.

Garnýže

Garnýže v domácnosti slouží k zavěšení záclon nebo závěsů. Ale nenechte se zmást můžou také sloužit jako zajímavý dekorativní prvek. Jenž oživí prostor nad oknem. Garnýže můžeme rozdělit na dvě základní skupiny – kovové a dřevěné.
Dřevěné garnýže jsou více přírodní a hodí se do místností kde převažují teplé barvy a masivní dřevěný nábytek.

Naopak kovové garnýže jsou ideálním dekorativním prvkem do jednoduchých místností, v kterých převažují jednoduché futuristické prvky.

Rolety

Rolety jsou velmi opomíjenou možností při stínění oken, to je škoda, protože se jedná o zajímavý a praktický prvek. Nejen že mají funkci stínící, ale v některých případech mohou být rolety využity i jako zabezpečovací prvek na okně.

Dle umístění jsou rolety rozdělené na exteriérové a interiérové. Rozdíl je pouze v tom, že rolety exteriérové jsou umístěny z vnější strany okna a jsou náchylné na výkyvy počasí. Rolety interiérové jsou na vnitřní straně okna a slouží především jako stíníc a dekorační prvek. Před koupí je dobré se informovat o tom, jak správně rolety vybrat.

Rolety se vyrábí v několika materiálových provedeních. Pro interiéry jsou to látkové a dřevěné rolety, které dokáží nečekaně zušlechtit vizáž domova. Pro exteriér jsou pak doporučovány rolety kovové, které v neposlední řadě fungují jako zabezpečovací prvek domu.

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru