Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Kdy musí být koordinátor BOZP na staveništi?

podle na 2.9.2014 v Stavba s Žádný komentář

Chystáte se rekonstruovat dům nebo prostě jen provádět jakékoli stavební práce? Pak se možná nevyhnete situaci, kdy na staveništi bude muset být přítomen ikoordinátor BOZP. Které situace to jsou?

Podmínky závisí na počtu zhotovitelů na stavbě, typu prováděných prací a na tom, zda jsou při výstavbě překročeny určité limity – tedy pokud plán celkového objemu prací přesáhne 500 pracovních dnů na jednu osobu, nebo pokud bude celková předpokládaná doba trvání prací a činností delší než 30 pracovních dnů a zároveň bude na místě déle než jeden den pracovat více než dvacet lidí.

Jeden zhotovitel na stavbě

Nejdříve se věnujme možnosti, kdy je na stavbě pouze jeden zhotovitel. V takovém případě není přítomnost koordinátora při realizaci stavby nutná. Pokud jsou ovšem prováděny studnařské či potápěčské práce, práce ve výkopu hlubším než 5 metrů, nad vodou nebo v její těsné blízkosti, ve výšce nad 10 metrů, práce spojené s konstrukcí těžkých stavebních dílců či s vysoce toxickými chemickými látkami, se zdroji ionizujícího záření, s výbušninami, v ochranných pásmech energetických vedení či ve zvýšeném tlaku vzduchu, je potřeba zpracovat plán BOZP. Jestliže jsou překročeny výše uvedené limity, je kromě plánu BOZP nutné také zahájení prací oznámit na oblastní inspektorát práce.

Více zhotovitelů na stavbě

A jaké jsou povinnosti zadavatele stavby, když je na ní více zhotovitelů? Pokud budou prováděny výše uvedené práce, znovu vzniká potřeba zpracovat plán BOZP. Koordinátor BOZP na staveništi ale být nemusí. To už ovšem neplatí tehdy, když jsou překročeny již zmiňované limity. V takovém případě je kromě zpracování plánu BOZP nutné také oznámení o zahájení prací na oblastním inspektorátu práce a především je potřeba na staveniště nominovat koordinátora BOZP.

Stavební software pro koordinaci BOZP

Pro koordinátory, ale i investory a zadavatele staveb, projektanty, stavební dozory a stavební firmy je určen stavební software pro koordinaci BOZP s názvemREPORT-SYSTEM. Tento software eviduje, řídí a sleduje kompletní bezpečnost a ochranu zdraví při práci na stavbě. Webová online aplikace nabízí celou řadu funkcí, například plán BOZP online 24/7, přehledný výpis reportů, rychlý přehled o projektu, oznámení o ohlášení OIP, kompletní foto dokumentaci či hromadné rozesílání reportů. Zcela zdarma mohou tento software využít klienti české špičky v tomto oboru – společnosti CRDR.


 Autor fotografie: Concrete Forms. Obrázek nebyl pozměněn a náleží licenci Creative Commons Attribution 2.0 Generic.

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru