Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Luxusní bydlení Fallingwater – vila na vodopádu

podle na 14.1.2015 v Dům a byt s Žádný komentář

Fallingwater nebo spíše Kaufmannova residence, patří mezi nejslavnější vily 20. Století. Celý příběh začal, když v 1935, když obchodník Edgar Kaufmann oslovil architekta jménem Frank Lloyd Wright, na stavbu svého letního sídla. Wright byl už v té době velká kapacita tehdejší architektury.

Wright byl z pozemku doslova unešený. Traduje se příběh, že si Wright celý dům devět měsíců promýšlel a poté jej za dvě hodiny nakreslil. Vila není pouze vizuální, ale i technický unikát. Pořád je to dům vystavený na vodopádu. Kaufmanna vyšlo sídlo na 155,000$, což by odpovídalo dnešním zhruba 2,600,000$. Financování představovalo velký problém, neboť první odhad ceny byl zhruba poloviční.

Vila Fallingwater od architekta Franka Lincolna Wrighta. Autor fotografie - Serinde , licence CC 2.5

Vila Fallingwater od architekta Franka Lincolna Wrighta.
Autor fotografie – Serinde , licence CC 2.5

 

Konstrukce:

Wright dům ztvárnil z kamenných stěn, které elegantně ladí se skalním podložím. Na které položil železobetonové terasy kontrastující okolím, pomyslnou třešničkou na dortu z materiálů jsou velká okná z čirého skla. Veškeré kouzlo tomu dodává vodopád, který podtéká pod velkou terasou, která je napojena na druhé podlaží.  Velký problémem bylo, že lokace nebyla dostatečně velká, proto bylo použito několik sloupů, které dům podpírají. Velkou zajímavostí jsou také velice nízké stropy. O jejich smyslu se můžeme pouze dohadovat, ale třeba autor projektu chtěl, aby obyvatelé více vycházeli na terasy.

Kompletní plány vily Fallingwater v PDF souboru můžete najít na oficiálním webu tady.

 

Styl:

Styl domu, který se nachází v Pensylvánii cca. 70 kilometrů od Pittsburghu dokonale kombinuje moderní podnikatelskou architekturu s přírodou. Dům by byl nádherný a unikátní i bez vodopádu. Ovšem vodopád mu zaručil věhlas a jméno jedné z nejznámějších vil na americkém kontinentu. Kaufmannovo residenci můžeme zařadit mezi moderní architekturu, která dokonale kontrastuje s relativně drsnou severoamerickou přírodou. Na budově je také vidět vliv japonské architektury, které byl Wright velkým obdivovatelem. Z architektury domu dodnes vycházejí architekti po celém světě.

 

 

Užití:

Rodina Kaufmannů používala vilu jako víkendovou nebo letní residenci do roku 1963. Od roku 1964 je zde otevřeno museum a celý areál je přístupný veřejnosti. Každý se na Fallingwater zajede podívat 150,000 návštěvníků.

Za necelých 80 let existence si příroda na vile vybrala svou daň, proto prošla několika nákladnými rekonstrukcemi.

 

Frank Lloyd Wright

Autor vily Fallingwater Frank Lloyd Wright. Foto - cph.3c16657 Knihovny Kongresu.

Autor vily Fallingwater Frank Lloyd Wright.
Foto – cph.3c16657 Knihovny Kongresu.

 

Frank Lloyd Wright byl významným americkým architektem. Narodil 8. června 1867 jako první dítě Williama Careyho Wrighta a Anny Lloyd Jones-Wrightové. Studoval na wisconsinské univerzitě. Vlastní praxi otevřel v roce 1893.  Mimo vily Fallingwater navrhl také Hotel Imperial v Tokiu, Guggenheimovo museum v New Yorku nebo sídlo firmy S.C. Johnson ve Wisconsinu.

 

 

Štítky:

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru