Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Návod, jak přistoupit k odvodnění vaší zahrady ze správného úhlu

podle na 22.1.2019 v Zahrada

Trvale zamokřené a zaplavované pozemky jsou pro jejich majitele skutečně nepříjemným problémem. Pokud k tomuto jevu dojde v důsledku vydatných přívalových dešťů, ale jinak se vám problém vyhýbá, nemusíte se daným tématem nijak zvlášť zaobírat. Jestli ale dochází k zamokření zahrady pravidelně, měli byste začít hledat nějaké rozumné řešení.

Každá zahrada by zásadně měla oplývat jistou dávkou rovnováhy, co se týče vody. Pokud je rovnováha porušena překlopením k jedné nebo druhé misce vah, není to pro ni (a ani pro vás) dobrá zpráva. Při odvodňování zahrady tudíž nesmíte odvést veškerou vodu, protože drtivá většina zahrad ji spíš potřebuje určitým způsobem schraňovat.

Přemokření ani přílišné vysušení nejsou pro zahradu dobré

Přemokření tedy není jediným problémem, který vaši zahradu může postihnout. Stejně akutní volání o pomoc znamená i příliš hluboká hladina spodním vod a vodních pramenů. V tom případě je zapotřebí vodu schraňovat a zahradu dostatečně zavlažovat. To jen tak na okraj.

Zamokření vaší zahrady se projeví na první pohled, protože v zamokřených půdách se daří růstu mokřadní trávy, mechů. Naopak ostatním, okrasným a užitkovým rostlinám se nedaří a trpí hnilobami. Stejně fatální účinky má přemokření i na stromy a veškeré dřeviny. Kromě hnilob se přemokření projeví i žloutnutím listů, slabým zakořeněním v zemi a velmi pomalým, skoro až nepatrným, růstem.

Proč u zahrad dochází k jejich přemokřování?

Příčiny, díky nimž dochází k přemokření zahrad, se mohou různit. V zásadě se bavíme o těchto skupinách:

  • klimatické a meteorologické podmínky dané lokality
  • hydropedologické a hydrogeologické podmínky dané lokality
  • nahodilé zamokření
  • technické a místní podmínky

Klimatické a meteorologické podmínky dané lokality mohou zapříčinit stahování povrchové vody (včetně dešťové) a nebo díky nim dochází k zatápění vašeho pozemku v pravidelných intervalech (například jarní tání sněhu).

Hydropedologické a hydrogeologické podmínky dané lokality mohou zavinit příliš vysokou hladinu spodní vody. V tomto případě je nutné dávat pozor i na možnou tlakovou podzemní vodu.

Nahodilé zamokření vzniká například při povodních, ale i díky nějaké vodní havárii.

Technické a místní podmínky zase mohou zapříčinit přítok podzemní vody ze sousedních oblastí vlivem zvýšení hladiny vodního toku. Další možností je i stahování povrchové vody (znovu včetně dešťové), kdy má zásadní vliv například poloha zahrady blízko potoka, řeky nebo třeba rybníku.

Všechny výše zmíněné skutečnosti mohou mít na svědomí přemokření vaší zahrady, nejvíce však k tomuto jevu dochází z důvodů vysoké hladiny spodní vody a blízkosti nějakého přírodního vodního zdroje.
Obě možnosti si proto zasluhují zvýšenou pozornost majitelů zahrad a následné včasné řešení (nebo dokonce předcházení) problémů. V obou nejčastěji se vyskytujících případech je nutno upravit vodní poměry vaší zahrady.

Vykopáním příkopu k odvodnění zahrady

Odvodnění zahrady můžete zajistit vykopáním otevřeného příkopu s jehož pomocí využijete samospádu. Vodu pak v nejlepším případě odvedete do nějaké vodní plochy či toku, ovšem nejpraktičtějším řešením je vodu odvádět do vyhloubené nádrže, odkud se dá dále využít (užitková voda v domě, zavlažování zahrady).

Jenom díky přepadu dokážeme z pozemku začít odvádět přebytečnou vodu. Nádrž se pak umístí v nejnižším místě zahrady. Ve stejném místě, odkud by se měla voda i odvádět v případě, že se pro nádrž nakonec nerozhodnete.

Spád příkopů by neměl přesáhnout 10 %, aby nedocházelo k přílišnému odvádění vody a tím ke splavování půdy. Příkopy by se dále měli vytvářet do lichoběžníkových tvarů s 200 až 300 mm širokým dnem, v závislosti na rozsahu přemokření. Dno příkopů je dále vhodné zakrýt plochými kameny.

Vytvoření příkopů je levné a snadné na následnou údržbu. Na druhou stranu je ale jedná o nepraktické a nevzhledné řešení z hlediska celé zahrady. Příkop někomu může doslova trnem v oku na jinak úhledně upravených venkovních prostorách. Navíc se jedná o určitou formu bariéry, která by někomu mohla překážet.

Vysaďte vrbu, která pohlcuje vlhkost vaší zahrady

Vrba a její kořeny fungují jako taková pumpa na vodu. Její kořenový systém si dokáže vyhledat vodu a tím zbavit vás pozemek problémů s přemokřením. Navíc není pěstování vrby žádná velká potíž, protože snesou prakticky cokoliv a nemají ani jinak zásadní požadavky z hlediska půdy.

Pokud disponujete alespoň lehce svažitým pozemkem, vyplatí se vysadit vrbu na jeho spodní hranici, kde bude nasávat vodu po litrech a čím rychleji poroste, tím lepší efekt bude vytvářet.

Pro odvodnění zahrady navíc můžete kombinovat vrbu ještě s jinými okrasnými dřevinami, které mají podobné vlastnosti (jalovec, smrk, borovice, tisovec, a další).

Vodu dokáží zadržet i zahradní stavby

Nádrže, rybníčky, bazénky, ptačí napáječky, jezírka, umělé vodopády. Seznam možných doplňků vaší zahrady, které vám pomohou nejen zbavit se vody, ale ještě ke všemu budou určitě skvěle vypadat. Není lepší řešení problému, než spojit efektivitu a estetiku.

Vybudování soustav drenáží, kterými dojde k trvalému odvodnění zahrady

Pokud je vysoká hladina spodní vody na vaší zahradě permanentní, musí se pozemek odvodnit soustavou drenáží, drenážních trubek, drenážních kamenů a nebo cihel. Voda je drenážním systémem odváděna na nejníže položené místo zahrady do jímky a nebo odtamtud míří pryč z vaší zahrady.

Slova na závěr

Ideální hladina spodní vody dosahuje 80 až 150 cm pod povrch. Pokud dosahuje nižších čísel, je na místě zahradu odvodnit. Hlavně ale dbejte na to, abyste odvodňovali pouze svůj pozemek a neohrozili přitom vodní poměry pozemků ostatních. Za to by vás sousedé jistě nepochválili!

 

Titulek: Jak na odvodnění zahrady? Podívejte se na naše tipy

Popis: Nadbytek vody na pozemku je problém. Jak na odvodnění zahrady? Podívejte se na možnosti a tipy, jak se vody efektivně zbavit.

KW: Odvodnění zahrady

Obrázek:

Štítky: ,

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Komentáře jsou uzavřeny

Nahoru