Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Splňte s sen o koupelně plné relaxace a luxusu prostřednictvím jedinečné, volně stojící vany

podle na 15.1.2019 v Dům a byt, Interiér

Koupelnu a chvíle v ní strávené mnoho z nás vnímá jako naprostý vrchol náročného dne, kdy se naložíme do vany s vodou až po okraj a necháme se unášet nekonečně příjemnou vlnou relaxace a pohody. Jsou dokonce způsoby, jak tyto chvíle ještě více podtrhnou a dát jim zcela jiný rozměr.

Slyšeli jste už o volně stojících vanách? Možná se vám jako první vybaví návštěva nějakého historického objektu, kde se taková vana nacházela jako doklad o tom, že dřívější dámy a pánové měli sami sebe rádi a neváhali proto o své tělo náležitě dbát. Máte podobné tužby? V tom případě je tento článek určený přímo pro vás!

 

 

Při koupeli rozhodně nejde jen o potřebnou hygienu

I když hygiena samozřejmě hraje ve významu koupele první housle, účel vany je přece jen ještě o něco složitější. Vana představuje tu nejpříjemnější relaxační zónu, kde jde zároveň o pohodu a tolik důležitý odpočinek. Volně stojící vana dokáže všechny tyto emoce, které si člověk během koupele přeje zažívat, ještě umocnit. Mohou za to její ladné křivky a originalita. Díky tomu se stane volně stojící vana ozdobou vaší koupelny.

Jaké volně stojící vany (z hlediska designu) se dnes na trhu objevují?

Nabídka volně stojících van je stejně obsáhlá jako každá jiná. Pokud zadáte „volně stojící vany“ do jakéhokoli vyhledávače, vyhodí na vás opravdu několik obchodů, na které se případně můžete obrátit. Záleží v podstatě jen na vás, jaký styl preferujete a co vám do současné koupelny skvěle zapadne.

Nemusíte se bát, že se setkáte pouze s kousky, které připomínají historické modely z hradů a zámků. Těmi se sice dnešní vany v prostoru ve velké míře inspirují, nicméně počítejte i moderními designy, které celá vaše rodina (ale hlavně vy) dokáže ocenit.

Hodí se volně stojící vana do každé koupelny?

Pokud se rozhodnete přistoupit k umístění volně stojící vany do vašeho obydlí, musíte zohlednit několik zásadních věcí. Především mějte na paměti, že její instalace vyžaduje dostatek prostoru. Proto se vany příliš nehodí do komornějších, například bytových provedení koupelen.

V případě, že o tento typ vany stojíte i tak, můžete si nechat přímo od prodejce doporučit nějaké úsporné řešení, které vám její instalaci dovolí. Například se hojně setkáváme například s přiražením vany ke zdi, ovšem jen její kratší částí. Tím se dá mnoho potřebného prostoru ušetřit. Částečné umístění ke stěně navíc skýtá zákazníkovi výhody v podobě zjednodušeného zavedení vody a odpadu.

Instalace vany není jen otázkou koupelen

V poslední době se prodejci volně stojících van setkávají se zákazníky, kteří si přejí umístit jejich produkt i do jiné místnosti, než je obvykle zvykem. Nejvíce se využívá umístění těchto van v prostorných ložnicích, ale také obývacích pokojích. Představte si, že byste se na váš oblíbený televizní seriál mohli dívat z pohodlí vany. To by bylo skvělé, že?

Kromě běžných domácností se využití těchto van soustředí i do různých sportovních a relaxačních středisek, které návštěvníci hojně navštěvují. Vany v prostoru jednoduše frčí, tak frčte společně s nimi.

Co je důležité zohlednit při výběru umístění po vaši volně stojící vanu?

Instalaci vany v prostoru musí odpovídat i podlaha, konkrétně její tloušťka. Ta musí totiž umožnit instalaci vody a sifonu, jehož standardní výška je 14 cm. V současné nabídce se ale objevují už extrémně ploché sifony, které se pohybují kolem 8 cm.

Tyto sifony s sebou ale přináší mnoho nepříjemností. Logicky bude menším sifonem pomaleji odtékat voda a díky zúžené trubici se také snadněji zanese nečistotami. Zkrátka je pro všechny strany lepší, když je možnost využít sifon klasické velikosti.

Překážky spojené s instalací volně stojících van

Na cestě za vysněnou vanou vás může bohužel potkat i několik překážek. Zejména ve starších objektech dochází k nepříjemnostem spojeným s vedením odpadu, jehož spád se musí na každém metru snižovat průměrně o 3 cm. Některé konstrukce podlah toto bohužel neumožňují. Vyřešit se to dá například umístěním vany na podstavec.

Další problémy se mohou objevit kvůli hmotnosti vany, která by mnohdy zatížila objekt natolik, že statik nedovolí její instalaci. Musíme si totiž uvědomit, že některé vany váží až 130 kg a to nepočítáme hmotnost napuštěné vody a lidského těla. Pak se dá situace vyřešit jedině lehčí vanou z akrylátu, jinak na montáž můžete zapomenout.

Základní rozdělení van podle použitých materiálů

Na trhu se můžete setkat buď s volně stojícími vanami z jednoho kusu a nebo s těmi, které se při montáži opláští panelem po celém jejich obvodu. Jednokusové vany se vyrábějí například z litého mramoru, ale oblíbenosti se dostává také kompozitám typu corian, ze smaltové oceli a z litiny. Luxusnější (a výrazně dražší) modely se vytvářejí z přírodního kamene a dřeva.

Ve druhé skupině se setkáváme s akrylátovými nebo smaltovými vanami s opláštěním, které se během montáže přivaří, takže se prakticky taktéž spojí v jeden díl. V některých případech se opláštění k vanám pouze připevní, aby se nezamezilo možnosti manipulace.

Při nedostatku peněz (a dostatku šikovnosti) se dá udělat vana v prostoru i z obyčejné vany. Ta je zapotřebí obezdít a nebo se upevnění zajistí stavebními prefabrikáty. Výsledek bude působit pro uživatele vany prakticky stejně, ovšem zvenčí nebude vana vypadat tak dobře, jak by vypadala ta přímo k tomu určená.

Vhodné doplňky pro vanu v prostoru

Jako doplňky se hodí využít různé odkládací stolky, věšáky na prádlo, mobilní desky a dokonce i praktické držáky na knihy. S těmito vychytávkami už bude vaše každodenní koupel ve volně stojící vaně naprosto dokonalá!

 

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Komentáře jsou uzavřeny

Nahoru