Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Stavba altánu – 5 cenných rad

podle na 6.7.2014 v Stavba, Zahrada s Žádný komentář

Stavba altánu se může zdát jako snadná práce. Nicméně se lidé často setkávají s problémy a mnohdy je na řešení již pozdě. Přečtěte si proto naše rady, které Vás nasměrují správnou cestou.

Nepodceňujte výběr místa

Lidé někdy umístění pro svůj altán vybírají pouze podle jednoduchých pravidel (např. zde by se mi altán líbil). Nezapomínejte ale na různá úskalí. Součástí altánu nejčastěji bývá například gril, nebo krb, ze který produkuje kouř. Ujistěte se, že Vám onen kouř nebude ničemu vadit (například šňůra na prádlo v okolí, popřípadě povětrná strana). Součástí některých altánů bývá také záchod, který potřebuje vodu / odvod a podobně.

Použitý materiál

Před stavbou se ujistěte, jestli je kvalita materiálu pro stavbu altánu, nebo pergoly opravdu vhodná. Altány se pro svůj dekorační vzhled nejčastěji staví ze dřeva. Né každé dřevo je ale pro takovou stavbu vhodné. Nejvhodnější je použít dřevo borové, pro svoji odolnost a dobrou manipulaci.

Sklon střechy altánu

Pergoly a altány mívají nejčastěji střechu vodorovnou. Zde nastává největší problém v zimně. Na vodorovných střechách se tvoří nánosy sněhu, které mohou být velice těžké. Často je u takových střech potřeba sníh odklízet, aby nedošlo k poničení střechy. Se sněhem je dobré dopředu počítat a střechu zpevnit. Druhým řešením je pak postavit střechu šikmou. Šikmou střechu je dobré volit zejména u větších zahradních staveb, jako jsou například zahradní domky.

Voda a vlhkost

Častým problémem u altánů bývá voda, která stéká ze střechy, nebo kondenzuje ve vnitřku. Vodu je důležité správně odvádět a altán odborně izolovat (zejména střechu). Špatná izolace střechy totiž zapříčiní vlhnutí dřevěného rámu, což nikdy nedělá dobrotu.

Uchycení altánu do země

Zde také často dochází k podcenění situace. Jestliže chceme, aby nám náš altán vydržel delší dobu, je nutné ho pořádně upevnit do země. To se provádí pomocí kovového kování, díky čemuž se zabrání kontaktu dřevěné konstrukce se zeminou.

 

Extra dům

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru