Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Střešní krytina – možnosti a jak správně vybrat

podle na 15.12.2014 v Dům a byt, Stavba s Žádný komentář

Střešní krytina je vrchní část střešního pláště, která chrání budovu před dešťovou vodou, sněhem, prachem a slunečním zářením. Krytinu dělíme na skládanou (používá se u sklonitých střech) a povlakovou (používá se zejména u střech plochých).

Klasická pálená taška převládá.  Foto Joonas Plaan, licence CC.

Klasická pálená taška na střechách převládá.
Foto Joonas Plaan, licence CC.

Se skládanou krytinou se nejčastěji setkáváme prostřednictvím tašek, které se zavěšují na zalaťovaný podklad tzv. „laťování“. Další možností je tzv. šablonová krytina. Ta se přibíjí k záklopu z prken zrovna tak jako šindele či došky. Poslední volbou skládané krytiny jsou vlnité nebo trapezové desky které se přibíjejí k vazničkám.

Povlaková krytina se dodává v rolích. Vyrábí se z různého materiálu (asfalt, PVC, atd.). Připevňuje se k rovnému podkladu lepením nebo mechanicky.

Druhy střešních krytin

Střešní taška

Střešní taška patří k nejčastějším střešním krytinám. Její položení trvá déle než u modernějších krytin, ale výsledek podle mě stojí za to. Ovšem znamená to že něco málo připlatíte za práci.

Prejz: pálená střešní krytina složená ze dvou částí, ploššího spodního tělesa a horního vyklenutého. Tento typ tašky se nejčastěji vyskytuje v historických městech, jako je Praha nebo Český Krumlov. Také u menších náboženských objektů (kaple, rotundy).

Dvojdílná střešní krytina prejz, používaná hlavně ve středověku. Foto Jom, licence CC BY-SA 3.0

Dvojdílná střešní krytina prejz, používaná hlavně ve středověku.
Foto Jom, licence CC BY-SA 3.0

 

Hřebenáč: tip pálené krytiny umisťován po hřebeni budovy, tvarem nejčastěji připomíná válcovou výseč, dále známe i trojúhelníkovité. Hřebenáče se pokládají jeden na druhý, aby kladly co nejmenší odpor větru.

 

Bobrovka: jedna z nejčastěji užívaných krytin, využívá se k pokrytí střech s velkým sklonem. Své jméno si vysloužila podle tvaru bobřího ocasu, který připomíná. S nástupem moderních technologií a směru architektury se dnes používá zejména při rekonstrukcích historických budov. Tašky se kladou na „laťování“ umístěném na krovu. Tašky se navzájem překrývají

Bobrovka dostala své jméno podle svého tvaru, připomínající ocas bobra. Používá se na střechy se sklonem větším než 35 stupňů. Foto  ANKAWÜ, licence CC BY-SA 3.0.

Bobrovka dostala své jméno podle svého tvaru, připomínající ocas bobra. Používá se na střechy se sklonem větším než 35 stupňů.
Foto ANKAWÜ, licence CC BY-SA 3.0.

 

Esovka: je dvakrát nebo vícekrát prohnutá střešní taška s profilem písmene S. Pokládá se na střešní latě tak, že se sousední tašky mírně překrývají.

Střecha z esovek. Foto  Radomil, licence CC BY-SA 3.0.

Střecha z esovek.
Foto Radomil, licence CC BY-SA 3.0.

 

Falcovka: je plochá lisovaná taška, vyztužená a po okrajích opatřená drážkami tzv. „falcy“,  které do sebe zapadají. Klade se na střešní latě tak, že se sousední tašky mírně překrývají. Oproti bobrovkám se tak zmenšuje potřebné překrytí, vyžaduje však přesné pokládání. Asi nejpracnější na položení ze všech tašek.

 

Asfalt

Asfaltové střešní krytiny jsou skládané a vynikají nízkou hmotností a nízkou cenou. Vyrábějí se v hladké variantě, ale také s keramickými posypy. Samotný asfalt se dále používá jako příměs do střešních izolací jako izolant i pojící hmota. Ačkoliv špičkoví výrobci poskytují záruku i desítky let, osobně bych nedoporučoval asfalt na obydlené prostory. Nemá dlouhou životnost. Na druhou stranu cena je velmi příznivá, a proto je hojně používaný třeba na skladiště, altány, pergoly a podobně.

 

Břidlice

Je označení pro usazené, částečně přeměněné horniny s jemnou zrnkovitostí. Dnes už se jako střešní krytina využívá pouze u historických staveb při rekonstrukcích. Nejvíce populární je v Západní Evropě. Není příliš ekonomická a v ČR ani používaná.  Je spíše pro fajnšmekry.

 

Došek

I když se to nezdá tak došková střecha je velmi nákladná na pořízení. Je nemoderní a nebezpečná z hlediska požárů. Ale myslím, že její čas ještě jednou přijde.

 

Eternit

„Eternit“ je obchodní chráněný název pro „vláknocement“ (obchodní značka je ve vlastnictví belgické firmy Etex).  Jako zastřešení se používá ve formě desek nebo vlnitého plechu. Zpevněná vlákna cementových výrobků byla vynalezena v 19.stol v Rakousku. Jednou ze surovin použitých ve výrobě eternitu je i rakovinotvorný azbest! Další nevýhodou je výbušnost materiálu. Určitě nedoporučuji na rodinný dům. A celkově se mu radši vyhnětě.

Eternit. Foto Stefano Mortellaro, licence CC.

Eternit.
Foto Stefano Mortellaro, licence CC.

 

Izolační lepenka IPA

IPA je lepenka napuštěná chemickými prostředky tak, aby nebyla vodopropustná je využívána na plochých střechách jako podklad vnější krytiny kde je za použití tepelné techniky umísťována. Můžeme se s ní setkat na většině staveb např. ve starých balkonech. Jako vrchní vrstva střešní krytiny je k vidění třeba na garážových komplexech.

Plech

Používá se ve formě kovových desek. Na pohled dnes již těžko z dálky rozeznatelná od pálené krytiny. Její výhoda je váha a cena.  Nevýhodou je kratší životnost.

Šindel

Šindel je destička zhruba o tloušťce okolo 2cm. Délka může být až 60cm. Vyrábí se štípáním nebo řezáním. Štípaný má 3x větší životnost, kvůli neporušenosti vláken. Vyžaduje pečlivou údržbu. Vysoké riziko požáru. Šindel má po stranách tvar V, takže do sebe jednotlivé díly zapadají. V 19. Století měla šindelovou střechu většina budov. Kvůli tvorbě šindelů vzniklo řemeslo tzv. šindelářství. V současné době se využívají ke krytí luxusních budov a historických objektů.

Šindel je byl používaný v minulosti jako jedna z nejoblíbenějších rytin. Současné požární předpisy mu ale příliš nepřejí. Foto  Matěj Baťha, licence CC BY-SA 3.0.

Šindel je byl používaný v minulosti jako jedna z nejoblíbenějších rytin. Současné požární předpisy mu ale příliš nepřejí.
Foto Matěj Baťha, licence CC BY-SA 3.0.

 

Závěr

Doufám, že vám tento popis usnadnil volbu střešní krytiny. Ať už se do toho pustíte sami nebo si pozvete profesionály tak myslete hlavně na funkčnost a bezpečnost a až poté na cenu. Střecha by vás měla nejen chránit před deštěm, ale také izolovat teplo v budově.

Štítky:

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru