Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Všechno, co potřebujete vědět o biokrbech, které teď prostě letí

podle na 19.1.2019 v Interiér

Zima je období, kterému se dostává od veřejnosti rozdílných reakcí. Jedni milují zimní sporty a romantické procházky ve sněhu, jiní nesnášejí namrzlé silnice a teploty, které nedovolují nosit krátké rukávy. Jeden společný jmenovatel ale většinu z nás bezpečně spojuje. Všichni toužíme po chvilkách pohody, kdy se necháváme hřát teplem rodinného krbu. Doslova.

V poslední době se čím dál častěji přistupuje k montáži interiérových krbů, protože teplo živého ohně je naprosto nezaměnitelné a dlouhé zimní večery s nimi získají zcela nový rozměr. Taková idylka s hrnkem kávy, knížkou v ruce a plápolajícím ohněm v krbu přece zní naprosto úžasně, ne?

Všechny druhy krbu nás ve finále dokáží uspokojit, o životním prostředí se to samé bohužel říct nedá. V dnešní době se klade velký důraz na ekologii, proto vstoupilo tohle přesvědčení i do světa interiérových krbů a díky tomu si teď můžete vybrat z široké nabídky biokrbů, o kterých se v tomto článku dozvíme ještě mnohem víc.

Samotná podstata biokrbu

Jednoduše řečeno se jedná o krb na biolíh. Velká výhoda těchto krbů je, že se dají umístit nejen do domů, ale i do bytů. Tuto skutečnost má na svědomí fakt, že ke svému provozu nepotřebují přítomnost komínu. Dnešní trh nabízí biokrby různých typů a provedení. Naleznout můžete produkty odlišných designů, od moderních až po ty připomínající klasické krby.

Jak vlastně fungují biokrby?

Lihový krb funguje tak, že spaluje biolíh, jak už bylo řečeno. Proto se mu někdy přezdívá bioethanolový nebo ekologický krb. Hodiny chemie na základních školách nás naučily, že bioethanol je vlastně alkohol. Při jeho spalování se do ovzduší dostává oxid uhličitý a vodní pára. To jsou však jediné zplodiny, které provozem vznikají.

V podstatě se dá v nadneseném slova smyslu pronést, že biokrbu pracují stejně jako lidské tělo. Výrobci biokrbů proto doporučují v inkriminovaných místnostech, kde se krby nacházejí, pravidelně větrat, jelikož se vzduch může stát do delší době vydýchaným. Větrání ale samozřejmě vypouští ven i teplo, proto v zimním období větrejte pouze krátce, ale intenzivně. Jinak by mohli stěny vašich domovů snadno vychladnout.

Při spalování biolihu nevznikají žádné saze ani popel, což se další z předností biokrbů. Díky tomu jsou uživatelé oproštěni od náročné údržby. Pozor byste ale měli dát při výběru lihu, protože se na trhu vyskytuje spousta těch méně kvalitních. Bioethanol by při spalování rozhodně neměl zapáchat.

Druhy biokrbů podle jejich umístění

Instalace biokrbů je jednoduchá snad ve všech jejich provedení. Není zapotřebí žádného povolení, kominíka, ani jiného specialisty. Za několik málo minut je možné přenést biokrb z jedné místnosti do druhé.

Základní typy biokrbů se dělí na:

  • volně stojící biokrby
  • nástěnné biokrby
  • vestavěné biokrby
  • biokrby zavěšené v prostoru

Volně stojící biokrby jsou na instalace vůbec nejméně náročné a dají se umístit naprosto kdekoli. Můžete je jednoduše přenášet z místnosti do místnosti, třeba i na zimní zahradu nebo terasu.

Nástěnné biokrby snadno zavěsíte na zeď a pak jej můžete za chladných zimním nocí sledovat třeba i místo televizoru.

Vestavěné biokrby vyžadují vybudování speciálního otvoru, kam se posléze umístí. Stěna musí být zásadně nehořlavá. Vyhovujícím je i nehořlavý sádrokarton.

Biokrby zavěšené v prostoru vynikají nad ostatními zejména svou elegancí a efektivitou.

Na to si musíte dát pozor při výběru vhodného umístění pro váš biokrb

Jak už jsme zmínili o několik řádků zpátky, je důležité držet krb od veškerého hořlavého materiálu, který se ve vaší domácnosti nachází. Vzdálenost od nábytku a ostatního příslušenství se odvíjí podle kvality krbu, takže všechno nejdříve konzultujte s výrobcem.

Pokud je krb na biolíh uzavřený, 90 % tepla stoupá vzhůru, směrem ke stropu.

Jak vypadá topení v biokrbu a jeho následná regulace?

K zatopení v biokrbu v prvé řadě potřebujete zakoupit biolíh, kdy se vyplatí zainvestovat do opravdu kvalitního. Náhražky se ve výsledku nemusejí vyplatit. Litr biolihu za standardních podmínek vydrží hořet v průměru mezi dvěma až pěti hodinami. Z toho vyplývá, že je provoz biokrbu takřka stejně nákladný jako provoz krbu klasického.

Kvalitní krb bude zároveň vybaven o hořákem , který se dá regulovat. Přirozené odvody tepla může očekávat také a dobře zhotovená konstrukce bude podmínkou. Velice se hodí možnost snadného zhášení krbu. To probíhá pomocí regulační tyčky, kterou přivřete lištu hořáku. Díky tomu krb sám od sebe zhasne. Tento úkon se doporučuje udělat vždy, když odcházíte z domu, aby nedošlo během vaší nepřítomnosti k nějaké nenadálé (a nepříjemné) události.

Jaké si můžete pořídit příslušenství k vašim biokrbům?

Stejně jako je tomu u klasického krbu, můžete i k biokrbu pořídit různé doplňky. K těm praktičtějším se počítají především různé náhradní díly, kterými snadno uvedete opět do provozu svůj nefunkční krb. Zejména se vyplatí pořídit náhradní hořáky, které se v každém případě doporučují vyměnit alespoň jednou za dva roky.

Můžete se ale porozhlédnout i po čistě designových doplňcích. V tomto ohledu se nejčastěji setkáváme s keramickými imitacemi dřeva. A k čemu že vlastně slouží? Polínka z keramiky si vyskládáte do vašeho biokrbu. Jejich přítomnost ve vás později navodí dojem, že spalujete opravdové dřevo. Sice to nebude mít s funkčností krbu vůbec nic společného, ovšem rozhodně to nebude vypadat špatně, takže si můžete pár polínek na zkoušku zkusit pořídit.

Výhřevnost nakonec

Výhřevnost biokrbů je sice menší, než kterou můžeme očekávat u těch klasických, ovšem zanedbatelná také rozhodně není. Záleží na zvoleném typu biokrbu, ale také kvalitě a množství užitého biolihu.

Každopádně jsou tedy biokrby produkty, se kterými je nutno do budoucna počítat!

 

Štítky: ,

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Komentáře jsou uzavřeny

Nahoru