Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Výběr materiálu na stavbu zdiva u rodinného domu

podle na 30.3.2015 v Stavba s Žádný komentář

Chystáte se na stavbu rodinného domu, ale ještě nevíte, jaký použijete materiál? Záleží vám kromě jeho vzhledu také na funkčnosti? Snad právě zde naleznete odpověď.

Nejdříve se musíme zamyslet, co od zdiva vlastně očekáváme, jestli chceme ekologický dům, pak potřebujeme materiál s vysokou tepelnou izolací naproti tomu, pokud chcete mít dům hotový za jedno léto tak určitě doporučujeme dřevostavbu. Pojďme se na pár kritérii podívat.

Kritéria

Bohužel nejdůležitějším kritériem pro většinu lidí je stále cena. U materiálu, ale musíme koukat na architekturu a design, který nám určí ráz stavby. Různé druhy materiálů, také skýtají různá řešení z hlediska technické náročnosti. Je velký rozdíl mezi tvárnicí a sklem. Velkou roli hraje délka stavby a v neposlední řadě ekologická stránka věci, kde nám investice může nakonec ušetřit tisíce až desetitisíce ročně. Nezapomínejme ani na bezpečnost a nehořlavost.

Materiály

Plná cihla:

Je stále asi nejčastější stavební materiál. Výhodami bezpochyby jsou: dlouhá trvanlivost, dobrá izolace zvuku, ekologická nezávadnost i požární bezpečnost.  Na druhou stranu tyto cihly hůře izolují teplo, a zvyšují dobu i náročnost stavby oproti jiným materiálům.

Dutá cihla:

Dobře izoluje zvuk i teplo a má příslib šetření energiemi, dále je velmi trvanlivá a požárně bezpečná, nevýhodou je vyšší cena a cihla je oproti cihle plné o poznání křehčí.

Pórobeton:

Pórobeton jako materiál se nejčastěji dodává ve formě tvárnic. Pórobeton je levnější než cihlové materiály, je lehký a snadno se s ním pracuje pro lidi, kteří staví dům svépomocí bez předchozích zkušeností, určitě doporučujeme. Bohužel tento materiál je citlivější na vlhkost a hůře těsní zvuk i teplo.

Dřevo:

Stavba probíhá velmi rychle, většinou je vše hotové do tří měsíců, nemluvě o tom že na dřevostavbě můžete pracovat v jakémkoliv ročním období. Dřevo při své likvidaci nijak nezatěžuje životní prostředí. Dřevostavby mají nízkou akumulaci tepla, díky čemu se velmi rychle vytopí. Jejich nevýhodou je špatná izolace tepla, malá požární bezpečnost, menší stabilita a vyšší riziko napadení škůdcem.

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru