Magazín plný užitečných rad a tipů pro majitele domů, bytů a zahrad.

Zazimování zahradního jezírka

podle na 30.1.2015 v Zahrada s Žádný komentář

Na začátku podzimu se zazimování jezírka stává velmi aktuálním. V momentě kdy teploty klesnou pod nulu, je dobré mít jezírko připravené na zimu.  A co takové zazimování vlastně obnáší?

Zazimování zahradního jezírka je nutné z hlediska přežití živých prvků do dalšího roku. Když je na hladině ledová krusta, vznikají rozkládáním rostlin a výkalů prvky, které normálně unikají do atmosféry a podstatně mění kyselost vašeho jezírka.

Zahradní jezírko - ilustrační foto. Autor satanoid, licence CC 4.0.

Zahradní jezírko – ilustrační foto.
Autor satanoid, licence CC 4.0.

 

Mrtvé jezírko

Pokud ve vašem jezírku nic nepěstujete, je nelepší před zimou vypustit vodu a vyndat všechno zařízení. Poté stačí do nádoby nasypat písek nebo listí aby se tam nezadržovalo souvislé množství vody. Pokud máte v jezírku rostliny nebo rybičky popř. želvy pak je postup složitější.

Jezírko s živočichy a rostlinami

Pokud je vaše jezírko viditelně mělké potom se doporučuje živočichy přemístit, protože hrozí promrznutí až ke dnu. Pokud je vaše jezírko hlubší, měli byste ho komplet vyčistit od veškerého živočišného odpadu. To znamená spadané listí, uhynulé rostliny i mrtví živočichové. Rostliny je třeba sestříhat a uložit do hlubší části jezírka. U ryb a želv je nezbytné zjistit si, zdali jsou schopny přežít v místních klimatických podmínkách. Hlavně u želv to bývá problémem. Dalším faktorem pro přežití živočichů je hloubka. Obecně se doporučuje hloubka minimálně jeden metr.

Kyslík je nezbytný

Je hned několik způsobů jak zajistit kyslík živočichům a zároveň ventilovat toxické plyny ze dna jezírka ven. Asi nejjednodušší je zastřihnout rákosí s dutým stonkem nad hladinou. Tohle řešení neplatí pro větší mrazy. Velmi elegantní řešení je větrný mlýnek. Tahle jednoduchá věcička vám ušetří spoustu práce. Někdy ale není zbytí a vy musíte udělat díru do ledu postaru ručně. U tenčí vrstvy není problém vrstvu prorazit. Pokud je ledová krusta tenčí je lepší udělat do ledu otvor teplem.

Elektronické možnosti

Elektronické možnosti nám otvírají celkem bezstarostný pohled na problematiku.  Ovšem při velkých mrazech zejména v horských oblastech si může zima na zařízení vybrat svou daň. Nemusím ani dodávat že elektronická zařízení nejsou zadarmo. Můžete použít topné tělísko nebo vzduchový kompresor, který víří hladinou a zabraňuje zamrznutí. Asi nejlepší, ale zároveň nejnákladnější řešení je čerpadlo, které čerpá na hladinu vodu z nižších sfér vodního sloupce.

 

Štítky: , , ,

Odebírat

Pokud se vám líbil tento článek, přihlaste se k odběru novinek, aby se vám žádný podobný neunikl.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru